Inni raka leczą. Polacy na raka umierają

Inni raka leczą. Polacy na raka umierają

Wrzesień 19, 2018 Off By Staszek

Nowotwór gruczołu prostaty da się zwalczyć lekiem na raka piersi, za to medykament na raka skóry może być skuteczny przy leczeniu raka jelita grubego. Przy założeniu, iż sprawdzi się, jaka mutagen wywołał raka u pacjenta. Gdyby polscy lekarze byli w stanie diagnozować w taki sposób, jak lekarze z Ameryki, ludzie z rakiem mogliby uniknąć niszczącego leczenia, np. stosowanej praktycznie na ślepo trafił chemioterapii. Sporej części z tych ludzi uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie jeszcze niedawno dzieliliśmy nowotwory zależnie od narządów, które obejmowały. Badano raka piersi, skóry, jelita cienkiego czy jajnika. Dziś wiadomo, że jest to nie tylko lokalizacja, lecz w głównej mierze pojawianie się określonych mutacji genowych powoduje, że zalecony lek będzie mógł być efektywny bądź zdecydowanie nie. Foundation Medicine na terenie Cambridge analizuje przesłane wycinki tkanki nowotworowej ludzi z całego świata analizując jednocześnie wiele genów, które będą mogły mieć udział w rozrastaniu się guzów. Dla każdego człowieka szykuje unikalny raport prezentujący dostępną wiedzę na temat znalezionych zmian genomowych a także porady, jakie medykamenty oraz dlaczego da się zastosować w konkretnym przypadku.

U 20 letniej obywatelki Ameryki Corey Wood raka płuc wykryto 14 dni po fakcie, jak przebiegła półmaraton. Kobieta była w dobrej kondycji oraz absolutnie nie miała żadnych skutków choroby. Podczas porady u okulisty, na jaką udała się po prostu po soczewki kontaktowe przekazała okuliście iż pojawiają się jej błyski w oczach. Lekarz polecił kompleksowe badania, w czasie których odnaleziono guzy w płucu, węzłach chłonnych jak również miejsca przerzutów w kościach. Okazał się to guz płuc w wysokim czwartym stadium. Zdawało się, iż jedynym rozwiązaniem leczenia stanie się długa oraz niszcząca chemioterapia. Sam lekarz prowadzący przesłał jednak próbki nowowoworu do badań profilowania genomowego. Ustalono, że raka spowodowała mutacja w genach ROS1 oraz istnieje na nią odpowiednie lekarstwo. Pomogło. Obecnie płuca Corey Wood są zdrowe. Zbieg okoliczności? Zdecydowanie nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Przebadanie mutacji znajdujących się w próbce rakowej u danego pacjenta i dobór dobrej terapii do danej sytuacji – są to innowacyjne nastawienie do walki z rakiem. Doktor Mike Pellini prezes Foundation Medicine w Cambridge w Massachusetts, która owe badania realizuje ocenia, że w ten sposób pacjent może liczyć na bezpieczny medykament w koniecznej dawce nacelowany na określony cel. Od momentu przekazania tkanki do przygotowania raportu upływa w granicach 2 tygodni. Aby wykonać badanie potrzebna jest skromna ilość tkanki nowotworowej. Może to być tkanka wzięta ostatnio do badania histopatologicznego. Wynik analizy ukazuje dane o najistotniejszych dla procesu terapii zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach celowanych, dostępnych badaniach klinicznych prowadzonych przy lekach, jakie są w stanie pomóc. Tego typu wiedza pozwala lekarzowi znaleźć najlepsze leczenie.