Obszerniejszy zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Obszerniejszy zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Sierpień 19, 2018 Off By Staszek

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o starcie emisji roboczych danych nawigacyjnych przez nowe 2 satelity systemu Galileo – europejskiego odpowiednika systemu GPS. Poszerza to wypełnienie nieba przez system do nawigowania Galileo. Satelity Galileo numer 9 oraz 10 zostały wyniesione na orbitę 11.09.15 r. Po wykonaniu długich, skomplikowanych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich działanie zgodne z oczekiwaniami. W szczególności, z użyciem wysokiej na 20 m anteny znajdującej się w centrum ESA na obszarze Belgii, zrealizowano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów nadawanych z tych satelitów, aby ocenić kształt sygnału jak również jego wielkość.

Przetestowano oprócz tego poprawność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były kontrolowane z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen w Niemczech jak również we Fucino na terenie Włoch. W pierwszej bazie sprawdzano nadawanie komend a także kontrolowanie satelitów, a w drugim nadzorowanie dostarczania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Testy skończyły się satysfakcjonującymi wynikami na parę dni wcześniej niż przewidywał plan. 29.01.18 r. satelity zaczęły przesyłanie właściwych sygnałów do nawigacji. ESA realizuje obecnie również testy dwóch następnych orbiterów systemu nawigacji (numer 11 i 12), które wysłano w Kosmos 17.12.15 r. Tymczasem orbitery nr 13 a także 14 odbyły w ostatnim czasie analizy przed wystrzeleniem w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii i były schowane do magazynowania oczekując na wystrzelenie.

W międzyczasie w Niemczech ma miejsce produkcja 12 kolejnych orbiterów Galileo. Kompletny system Galileo ma liczyć 24 satelity. W tej chwili emitowane sygnały nawigacyjne pozostają w formie „tymczasowej” – wykorzystuje je branża satelitarna do przygotowania produktów a także usług, jakie przyszłości mają być dane samym użytkownikom.