Fintechy idą naprzód w sieci. Ale trzeba na nie uważać.

Fintechy idą naprzód w sieci. Ale trzeba na nie uważać.

Lipiec 7, 2018 Off By Staszek

Efekty przeprowadzonych badań zostały pokazane podczas 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Brało w tym spotkaniu udział 170 przedsiębiorstw działających w branży finansowej wykorzystując nowe technologie. O fakcie, dlaczego naszym fintechom bardzo daleko do tytułu rekinów przedsiębiorczości, rozmawiano w czasie panelu dyskusyjnego „Polski Fintech 2018”.

Jak wygląda typowy statystyczny fintech? Jest to drobna firma, przyjmująca głównie z mężczyzn. Prawdopodobnie działa w obszarze płatności jak również ma małe jak na możliwości branży wyniki dochodowe (do 5 mln zł). Dużo firm skupia się na lokalnym rynku. Tylko 15 % funkcjonuje na terenie Ameryki Południowej a także w Azji. Z jakiego źródła brane są finanse na rozbudowę? Nieco ponad połowa fintechów bazuje na finansach prywatnych, około 1/4 pobiera pieniądze od funduszy VC, pozostali wspierają się prywatnymi inwestorami. – Będziemy mieli wciąż sporo do wykonania – ocenił te badania Piotr Brewiński.

Za to Paweł Sobkow, pracujący jako prezes BitBay, polskiej giełdy kryptowalut, uwypuklił opóźnienia naszych regulacji pod kątem rzeczywistości, w której funkcjonują fintechy. Właśnie w związku z tym chociażby giełda BitBay wyprowadziła się na Maltę, która jest znana z dobrego otoczenia legislacyjnego dla przedsiębiorców funkcjonujących w zakresie walut kryptograficznych – Będziemy potrzebować przejrzystych reguł tego biznesu. Stanowi to warunek, by polskie fintechy miały możliwość się rozbudowywać – ocenił Sobkow. Do tego dodał, iż kwestia ta jest coraz lepsza. Miało na to wpływ uruchomienie departamentu innowacji finansowych FinTech przy KNF, czym zarządza, co kierowane jest przez Artur Granicki.

Wiosną została powołana też specjalna grupa realizująca zadania z zakresu blockhain, która łączy tak przedstawicieli administracji, kluczowych urzędów, NBP, jak również wielu graczy na rynku.

Nasze banki promują fintechy

Po której stronie sporu ustawiły się lokalne banki? Czy są w stanie nadążyć za rozwojem technologicznym w branży finansowej? Jak mówił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, w tym sektorze zdecydowanie nie bywało tak tłoczno jak dzisiaj. – Różne firmy regularnie powstawały, lecz w dzisiejszych czasach jest ich dużo więcej. Odnajdzie się jednak miejsce dla każdego – ocenił Bartkiewicz.

Zaznaczył także, że zmienił się sposób funkcjonowania sektora bankowego a także fintechów. – W zasadzie kilka lat wcześniej młode firmy spoglądały wilkiem na instytucje bankowe, traktując ich identycznie jak konkurentów w docieraniu do klientów. Teraz coraz więcej fintechów chciałoby prowadzić kooperację z bankami – stwierdził. Utrzymanie się w branży bez wsparcia to ogromne wyzwanie. Jak podkreślił Bartkiewicz, wkroczenie do branży i wykreowanie młodej firmy jest w miarę łatwe. Trudności zaczną się wraz z próbą wykreowania skali. Natomiast podtrzymanie jej jest trudne.